Prefabrik Ev

0
569

Prefabrik ev, Yapı elemanların fabrika ortamında projesine uygun olarak hazırlanması ve daha sonra inşaat alanında birbirine monta edilmesiyle oluşan yapılara prefabrik yapı denir. Prefabrik yapılar sayesinde daha güvenli daha ekonomik ve daha hızlı yapılar yapılabilmektedir.

Prefabrik Ev

Prefabrik evlerin avantajları;

  • Fabrikada üretiminin yapılması ve kolay montaj özelliği sayesinde uzun inşaat süreleri yoktur.
  • Depreme ve her türlü iklim şartlarına dayanıklıdır.
  • Kullanıcının isteğine göre ilave veya değişiklik yapmak mümkündür.
  • Prefabrik yapılar çevre dostudur. Gürültü ve görüntü kirliliğine yol açmaz.
  • Yılın 12 ayı prefabrik ev yapımı mümkündür.

Prefabrik ev planları herkesin isteğine göre farklı dış ve iç görünüm de ev ve yapı sahibi olmaya olanak sağlar. Dış cephesinden iç duvar renklerine, kapı, pencere, tavan aydınlatmaları ve banyo küvet bataryalarına kadar kişiye özel yapılabilmektedir.

Prefabrik evler tek katlı veya iki katlı üretilebilmektedir. Küçük aileler için ufak kalabalık aileler iç geniş evler ve ev tipleri konusunda sayısız seçenek mevcuttur. Bunlardan bazıları; prefabrik villa, bağ evi, bungalov, yazlık, kışlık, çiftlik evi, dağ evi, garajlı evler ve büyük cumbalı evler vs.

Engellilere özel tasarımlar yapmak mümkündür.

Sadece konut değil işyeri, ofis, şantiye binası, soyunma odaları, spor salonları, umumi mekanlar, imalathane, depo, cami, endüstri tesisi, wc duş kabinleri gibi değişik amaçlara göre de prefabrikler üretilebilir.

  • Sökülüp istenilen yere tekrar montaj edilebilir.
  • Piyasası değerlidir değer kaybı yaşanmaz ve ikinci el piyasası da vardır.
  • Ömürleri 40 ile 50 yıl arasındadır.

Prefabrik ev fiyatları hakkında;

Prefabrik ev fiyatları istenilen yapı büyüklüğü ve özelliklerine göre değişebilmektedir. Fabrika ortamında üretildiği için üretim malzemelerinin inşaat sahasına taşınması minimum sayıda olur bu nedenle taşıma maliyetleri düşük olur ve klasik inşaat yöntemlerinden daha az sorunla karşılaşılır. Duvarlar, zeminler, kapılar, pencereler ve çatı bölümleri fabrika içerisinde imal edilip inşaat sahsına nakledilir. İnşaat alanında birleştirilen parçalar ile ev inşa edilmiş olur. Son derce pratik ve ekonomiktir. Bu nedenle prefabrik ev maliyeti oldukça düşüktür. Her bütçeye uygun prefabrik yaptırmak mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here